Przemieszczasz się płatnymi odcinkami autostrady? Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do uiszczania opłat za przejazd poprzez nowy system e-TOLL.
Choć od 1 grudnia 2021 r. płatnymi odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica możesz przejechać płynnie i bez zatrzymywania się przy szlabanie, musisz pamiętać o obowiązku korzystania z elektronicznego systemu poboru opłat. Obowiązek dotyczy kierowców wszystkich kategorii. Czym jest e-TOLL? Jak korzystać z nowego systemu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom, którzy na czas nie uiszczą odpowiednich opłat za przejazd? Przypominamy!
Czym jest e-TOLL?
Nadzorowany przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej system e-TOOL wyparł starsze rozwiązanie viaTOLL w ubiegłym roku – 1 października 2021 r. To nowoczesne rozwiązanie oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego i bezprzewodowej transmisji danych służy do poboru opłaty elektronicznej za przejazd przez wybrane odcinki autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostradowych. System e-TOLL gromadzi w jednym miejscu wszystkie dane, dokumenty i usługi, pozwalając na bieżący wgląd w historię opłat i zarządzenie swoim kontem online – bez konieczności wizyty w Miejscach Obsługi Klienta.
Kto musi korzystać z e-TOLL?
Do korzystania z systemu e-TOLL początkowo zobowiązani byli jedynie kierowcy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Od 1 grudnia 2021 r. obowiązek dotyczy również kierowców pojazdów o masie poniżej 3,5 tony, którzy przemieszczają się płatnymi odcinkami autostrad państwowych – mowa więc także o użytkownikach samochodów osobowych i motocykli.
Jak korzystać z e-TOLL?
- Wybierz najdogodniejszy dla Ciebie sposób przekazywania danych i uiszczania opłat spośród dostępnych opcji:
– aplikacja e-TOLL PL – możesz ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store,
– Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL) – autoryzowany przez Ministerstwo Finansów, np. system LOCATRUCK, który umożliwia połączenie z systemem e-TOLL poprzez zamontowanie w pojeździe urządzenia ZSL,
– urządzenia pokładowe On Board Unit (OBU). - Zarejestruj się i załóż Internetowe Konto Klienta w systemie e-TOLL.
- Określ sposób płatności za przejazd – do wyboru masz konto:
– przedpłacone,
– z odroczoną płatnością z zabezpieczeniem.
Konto przepłacone w e-TOLL
Wybrałeś tę metodę płatności? Na bieżąco monitoruj swoje konto rozliczeniowe, by mieć pewność, że w e-TOLL znajdują się środki pozwalające na odbycie planowanych przejazdów! W przypadku konta przedpłaconego pobór opłaty elektronicznej następuje przed rozpoczęciem przejazdów po płatnych odcinkach dróg krajowych.
Jeśli do systemu zostały przekazane dane geolokalizacyjne, a opłata elektroniczna została uiszczona do 3 dni od dnia zakończenia przejazdu, kara pieniężna za naruszenie obowiązku uiszczenia przedpłaty nie zostanie naliczona. Po upływie 3 dni od zakończenia przejazdu, za który nie została wniesiona należna opłata, zapłata nie będzie już możliwa. Karę pieniężną za naruszenie obowiązku nakłada Główny Inspektor Transportu Drogowego w drodze decyzji administracyjnej. Opłaty nie będziesz mógł także dokonać, jeśli naruszenie zostanie ujawnione w wyniku kontroli w czasie przejazdu drogą płatną. W takim wypadku zostanie nałożona kara pieniężna.
e-TOLL – najczęstsze problemy
Przejście z Manualnego Systemu Poboru Opłat na elektroniczny system e-TOLL miało na celu zwiększenie komfortu jazdy poprzez udrożenienie płatnych odcinków autostrad. Zmiana ta przyniosła wiele nieoczekiwanych trudności – kierowcy wśród najczęściej występujących problemów z systemem e-TOLL wymieniają:
- brak komunikacji urządzenia z systemem,
- nieprawidłową konfigurację urządzenia z systemem,
- brak środków na koncie przedpłaconym,
- nieprawidłowe działanie aplikacji e-TOLL,
- wprowadzenie do urządzenia nieprawidłowych danych o kategorii pojazdu,
- przeniesienie urządzenia do innego pojazdu bez równoczesnego przypisania urządzenia do tego pojazdu.
KOBEN ułatwia drogę!
Potrzebujesz wsparcia w związku z systemem e-TOLL? Skontaktuj się z nami!
Kancelaria Transportowa KOBEN w ramach świadczonych usług zajmuje się przygotowaniem wyjaśnień i odwołań. Pomagamy firmom transportowym w postępowaniach wszczętych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz przez Krajową Administrację Skarbową. Pomożemy w przedstawieniu argumentacji prawnej i odwołaniu od nałożonych kar pieniężnych.
Potrzebujesz wyposażyć pojazd w moduł GPS służący do przekazywania danych geolokalizacyjnych i wnoszenia opłat w systemie e-TOLL? Wypróbuj LOCATRUCK!
LOCATRUCK to system lokalizacji umożliwiający połączenie z systemem poboru opłat e-TOLL przez zamontowanie w pojeździe urządzenia ZSL. Ponadto z naszym nowoczesnym rozwiązaniem zoptymalizujesz czas i koszty w Twojej firmie. System pozwala na precyzyjne, terminowe i, co istotne, wygodne rozliczenie płac i delegacji kierowców, znacząco ułatwiając formalności, które dotykają każdego przewoźnika.